Dlaczego każdy biznes potrzebuje posiadać własną stronę internetową?

Obecność firmy w Internecie, niezależnie od branży, może mieć ogromny wpływ na jej sukces. W dzisiejszych czasach niektóre firmy nadal nie zdają sobie sprawy, że odwiedzenie ich witryny internetowej przez klienta to nic nadzwyczajnego, wręcz nawet standard.

Posiadanie silnej prezentacji marki w Internecie, zwłaszcza na stronie internetowej, może być źródłem większych przychodów. Oczywiście strona internetowa nie może być „bylejaka”. Musi ona podążać za ogólnymi światowymi trendami i standardami, a więc być stale pod opieką osoby kompetentnej w strefie IT.

Pomogłem wielu firmom o różnej wielkości w tworzeniu ich obecności w Internecie. W niektórych przypadkach organizacje niechętnie korzystają z Internetu, ponieważ uważają, że nie są wystarczająco obeznane z technologią i nie rozumieją, jak zarządzać witryną. Nic bardziej mylnego – jeżeli klient chciałby sam wprowadzać zmiany i dodawać kolejne posty to w dzisiejszych czasach jest to proste niemal tak samo jak pisanie tekstu w MS Word.

Marka

Pokazanie swojej marki potencjalnym klientom to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić. Jasno określając, kim jesteś i co reprezentujesz zwiększasz szanse, że Twoi klienci będą kupować od Ciebie.

Jest to również coś, co może odróżnić Cię od konkurencji. Bez witryny może to być niezwykle trudne, ponieważ ludzie nie mogą łatwo znaleźć wiarygodnych informacji o Twojej firmie. Oczywiście social media są dziś dużym ułatwieniem jednak posiadają one sporo minusów. Zacznijmy jednak od podstaw.

Wiarygodność

Jednym z głównych powodów, dla których powinieneś mieć witrynę internetową dla swojej firmy, jest zwiększenie wiarygodności Twojej organizacji. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nawet w Twojej najbliższej okolicy funkcjonuje kilku dostawców oferujących podobną usługę do Twojej. Jednym ze sposobów na wyróżnienie się jest posiadanie strony internetowej, która dobrze wygląda i wyraźnie przekazuje klientom wysokiej jakości informacje.

Bez strony internetowej ludzie mogą kwestionować Twoją wiarygodność jako firmy. Posiadanie jej to szansa na zrobienie świetnego pierwszego wrażenia i zapewnienie ludziom pewności, że prowadzisz prawdziwy biznes.

Wskazówki

Być może jednym z najbardziej intrygujących powodów, dla których warto mieć stronę internetową dla Twojej firmy jest to, że może ona zwiększyć Twoje szanse na zdobycie potencjalnych klientów.

Gdy ludzie znajdą Cię w sieci, zainteresują się Twoim produktem lub usługą i będą chcieli wiedzieć więcej, to właśnie informacje na Twojej stronie umożliwią im kontakt, co daje Ci możliwość zwiększenia sprzedaży. Mimo że strony internetowe mają swój koszt, jeśli są prawidłowo zaprojektowane i użytkowane, mają dodatni zwrot z inwestycji.

Ruch organiczny

Gdy jesteś online i masz witrynę zoptymalizowaną pod kątem SEO, masz szansę pojawić się w wynikach wyszukiwania Google. Oznacza to, że gdy ludzie szukają produktu lub usługi to istnieje szansa, że ​​Twoja witryna pojawi się w wynikach wyszukiwania. Przekłada się to na możliwość drastycznego zwiększenia bazy klientów.

Oszczędność czasu + obsługa klienta

Wiele firm otrzymuje telefony od potencjalnych lub obecnych klientów z prostymi pytaniami o lokalizację i godziny pracy. Jeśli przegapisz telefon – klient jest niezadowolony i prawdopodobnie zadzwoni do konkurencji. Rozmowy z takimi klientami mogą również odwrócić uwagę pracowników od koncentrowania się na najważniejszych elementach Twojej firmy. Witryna internetowa może ograniczyć te połączenia i zwiększyć wewnętrzną produktywność. Jednocześnie pomaga klientom znaleźć przydatne informacje bez konieczności dzwonienia, co ostatecznie zapewnia ogólnie lepsze wrażenia użytkownika.

Aktualizacje i ogłoszenia

Ponieważ Twoja witryna jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, łatwo jest publikować aktualizacje i ogłoszenia swoim klientom. Jest to sposób na informowanie ich na bieżąco o wszystkim, co robisz. Kiedy coś jest dla nich szczególnie istotne, zwiększa to szansę, że będziesz w stanie je sprzedać.

Strona Internetowa a Social Media

Pytanie z którymi mierzą się nowi przedsiębiorcy i które pojawia się coraz częściej: „Czy na prawdę potrzebuję stronę Internetową? Może wystarczy mi wizytówka na Facebooku który jest przecież darmowy i prosty w obsłudze?”. To prawda, moc i zasięgi Facebooka nawet bez prowadzenia kampanii reklamowych są ogromne. Jednak budowanie świadomości marki przebiega na wszystkich dostępnych platformach i tylko w ten sposób możemy zmaksymalizować efektywność naszej reklamy w Internecie. Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z najważniejszego: Strona Internetowa jest Twoja, Fanpage na Facebooku jest… Facebooka. Mogą oni dowolnie zmieniać wygląd stron firmowych, co z resztą robili już wielokrotnie, dowolnie zmieniać regulamin prowadzenia stron któremu musisz się dostosować, oraz dowolnie zarządzać zgromadzoną przez Ciebie społecznością. Istnieje również wiele przypadków usuwania Fanpage bez podania przyczyny.

Natomiast własna strona WWW to przede wszystkim gwarancja własności i obecności w sieci dzięki własnej unikalnej domenie i hostingowi.

Ile razy zdażyło Ci się, że po wpisaniu nazwy firmy w Google Mapy, ta nie zwróciła żadnych wyników, bo nikt nie przeprowadził wdrożenia wizytówki firmy w Google? Albo ile razy zdarzyło się prędkość rozmowy telefonicznej z zapracowanym pracownikiem restauracji spowodowała, że nie zdążyłeś podać połowy istotnych dla Ciebie informacji dotyczących konfiguracji zamówienia? Te informacje spokojnie mógłbyś wprowadzić na stronie Internetowej restauracji z możliwością realizacji zamówień online, z wygodnymi płatnościami kartą i podanym czasem realizacji. System zamawiania posiłków online jest również swoistą ulotką reklamową restauracji dostępną 24/7, która nie spoczywa na dnie domowego stosu makulatury oraz zawsze przedstawia aktualne menu. System zamawiania posiłków online powoduje wzrost sprzedaży, właśnie ze względu na fakt, że klient ma przed sobą absolutnie pełne menu i z ciekawości może zamówić coś, czego nigdy wcześniej nie zamawiał np. przystawki, napoje, desery,sosy. Klient będzie komponował swoje zamówienie spokojnie, bez pośpiechu (chyba, że jest bardzo głodny).

No dobra, ale co z hydraulikiem, mechanikiem czy innym przedsiębiorcą prowadzącym JDG?

Musimy zdać sobie sprawę, że konto na Facebooku założyć może absolutnie każdy i każdy może mieć wpływ na nasz facebookowy wizerunek nad czym nie mamy do końca kontroli. Mowa tutaj o nieczystych zagrywkach konkurencji – fałszywe opinie, złośliwe komentarze czy bezpodstawne zgłaszanie fanpage. To oczywiście skrajne przypadki – ale zdarzają się takie sytuacje. Musimy więc przemyśleć dwa razy czy promocję swojego biznesu chcemy oprzeć tylko i wyłącznie na jednym jedynym medium społecznościowym, w którym w każdej chwili ktoś może nacisnąć przycisk „wyłącz” i w jednej chwilii usunąć kilka lat ciężkiej pracy budowania społeczności. Moją sugestią zawsze będzie Strona www + Google + Facebook. Tak skonstruowana promocja firmy w Internecie ma duży potencjał marketingowy, który może zmaksymalizować popyt na usługi danej firmy.